vedoucí týmu | Ing. Martin Vavro, Ph.D. |
milníky | M1.1.3 – Návrh experimentální zobrazovací metody (M36) |
partneři (zapojení) | ÚGN (45 %), ÚTAM (45 %), EXCON (10%) |
publikační výstupy | 4 × Jrec/Jimp |
Aplikační výstupy
- 2 × Gfunk (funkční vzorek)
- 1 × Fuzit (užitný vzor)
- 1 × R (software): Vytvoření experimentálních metod včetně konstrukčního řešení (1 × Gfunk a 1 × Fuzit), softwarového vybavení pro 4D XCT diagnostiku porušování stavebních materiálů (1 × R) a zařízení pro XCT diagnostiku ocelových lan vystavených mechanickému a chemickému namáhání (1 × Gfunk)
Popis aktivity
Primárním cílem VA1.1.2 je rozvoj pokročilých diagnostických metod imperfekcí a poškození stavebních materiálů především s využitím výpočtové tomografie (CT) v kombinaci s klasickými metodami experimentální mechaniky a nedestruktivními zkouškami (NDT). Metoda časosběrné mikro-tomografie (4D XCT) ve spojení se souborem originálních zatěžovacích zařízení, umožňujících souběžnou kombinaci rentgenové radiografie a XCT s mechanickým zatížením, umožní získání zcela nových poznatků o způsobu rozvoje poškození v různých režimech namáhání v mikroměřítku s přesahem do makroměřítka za účelem komplexní charakterizace procesu porušování stavebních materiálů. Nové zobrazovací metody budou aplikovány ve dvou etapách.
V 1. etapě soustředěné na spolupráci s partnerem EXCON, jehož zájmem je nedestruktivní analýza vzorků starších konstrukcí, zejména ocelových lan a táhel, bude zkoumána spolehlivost a citlivost metod magnetické defektoskopie, XCT případně dalších při detekci trhlin, prasklých drátů a koroze. Výzkum bude zaměřen na části lan v blízkosti koncovek, tedy často nejkritičtějšího místa lan stavebních konstrukcí. Jedná se zároveň o místo velmi obtížně kontrolovatelné.
Ve 2. etapě budou experimentální techniky aplikovány na materiálové vzorky připravené v rámci VA1.1.1-2, což umožní přípravu velmi podrobného mikrostrukturního modelu, který je klíčový pro další použití při numerických simulacích prováděných v rámci VA1.2.1 či VA1.2.4 a následně validaci výsledku. Navrhované postupy vyvíjené ve VA1.1.2 lze považovat za zcela nové a jejich adaptace technickou praxí umožní výrazný kvantitativní posun v diagnostice stavebních materiálů.
